Ünlü Bitcoin Evangelisti Şoke Etti: Bu Dev Altcoin Sıfıra Gidecek!

Altcoinlere yönelik sert eleştirileriyle tanınan Bitcoin savunucusu Max Keiser, XRP’yi hedef aldı. Keiser, piyasa değeri açısından en büyük beşinci kripto para biriminin fiyatında yaklaşan bir çöküşü öngörüyor.

Max Keiser XRP’ye saldırıyor: Altcoin fiyatı sıfıra gidecek!

Sıkı bir Bitcoin Evangelisti olan Max Keiser, önde gelen altcoin projelerinden XRP’yi hedef aldı. Keiser, dev Blockchain şirketi Ripple’ın yerel tokeni olan XRP’de keskin bir fiyat düşüşü olacağını söylüyor. Bu arada, Keiser geçtiğimiz birkaç ay içinde Solana (SOL) hakkında da benzer şeyler söyledi. Bitcoin maxisi, SOL için aşırı ayı tahmini yaptı ve fiyatının düşmesini bekledi. Bu, SOL’un %15’lik bir düşüşle karşılaştığı Ocak ayının başında gerçekleşti. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere bu süreçte SOL, 110 dolardan 96 dolara hızla düştü.

Sıkı bir Bitcoinci olan Keiser, piyasadaki diğer tüm kripto para birimlerinin merkezileştiğine inanıyor. Keiser, altcoin’lerin gelecekte Bitcoin’in yanı sıra altın, gümüş, ABD doları ve diğer tüm varlıklara karşı çökmelerini bekliyor. Bu kez de bir paylaşım yaparak XRP’yi “merkezi çöp” olarak nitelendirdi. Bu doğrultuda altcoin fiyatının “0,01 dolara gideceğini” iddia etti.

Max Keiser 2023 yazında, Crypto-Law.US’in kurucusu Ripple destekçisi ve savunucusu John Deaton’ın bir tweet hakkında yorum yaptı. Deaton’ın tweet’i, Bitcoin maksimalistleri ve 2020’nin sonlarında Ripple Labs’e karşı XRP’nin kayıt dışı bir menkul kıymet olduğunu iddia ederek uzun soluklu bir yasal süreç başlatan SEC – ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu hakkındaydı.

Bitcoin maximalisti Cardano ve Solana’yı da sert eleştiriyor

Max Keiser daha sonra XRP’nin çok merkezi hale geldiğini söyledi. Ayrıca, SEC’in Ripple’a dava açmasının bunun bir kanıtı olduğunu belirtti. Keiser’in de belirttiği gibi Bitcoin tamamen ve “benzersiz bir şekilde” düzenleyicilerin erişiminin dışındaydı. Bu arada Keiser sık sık Cardano (ADA), Ripple (XRP), Solana (SOL) ve diğer büyük altcoin projelerinin menkul kıymet olduğunu iddia ediyor. Dahası, Cardano ve Solana’nın kurucularını da dolandırıcılar olarak eleştiriyor.

Geçen hafta Perşembe gününden bu yana, Ripple’a bağlı kripto para birimi XRP, aynı gün düşen Bitcoin’i takip ederek %11’den fazla düşüş gösterdi. İlk başlarda spot Bitcoin ETF’lere SEC’in onay verdiği haberiyle kripto piyasasının geri kalanıyla birlikte yükseldi. Ancak daha sonra Bitcoin büyük bir düşüşe başladı. Bunun ardından ETH, XRP, SOL, SHIB ve diğer bir çok altcoin fiyatı da irtifa kaybetti. Cuma günü, XRP art arda üç kırmızı mum gördü. Böylece, altcoin fiyatı yaklaşık %5 düşüşle 0,52288 dolara geriledi. Ancak şu ana kadar kripto para hafif bir toparlanma göstererek 0,55 dolardan el değiştiriyordu. Diğer yandan Keiser, Bitcoin için daha önce tahmin ettiği 220.000 dolar senaryosunun “hala oyunda” olduğunu söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x