Son dakika… YSK ‘oy kullanma saatleri’ ile ‘seçime katılacak parti sayısını’ açıkladı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim tarihini resmen ilan etmesiyle, siyaset gündemi tamamen seçimlere döndü.

Resmi Gazete’de yayımlanan mükerrer sayı ile de seçim sürecine resmen girilmiş oldu. Son olarak Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçim saatlerini ve seçime girecek partileri belirledi.

YSK seçime katılacak olan partilerin sayısının 36’ya yükseldiğini açıkladı. Seçimde oy kullanma saatlerinin de 08.00 ve 17.00 olarak belirlendiği duyuruldu.  

SEÇİME KATILACAK SİYASİ PARTİ SAYISI 36’YA YÜKSELDİ

Haber Global’in aktardığına göre; YSK’nin en önemli kararı ise seçime katılabilme yeterliliğine sahip siyasi partilerin belirlenmesi kararı oldu.

Karara göre YSK’nin daha önce ilan ettiği 27 olan siyasi parti sayısı 36’ya yükseldi.

Kanuna göre bir siyasi partinin seçime katılabilmesi için oy verme gününden 6 ay evvel (14 Kasım 2022 tarihinden bu yana) Türkiye genelinde en az 41 ilde teşkilat kurmuş olması, en az bir kere Büyük Kongresini yapmış olması gerekiyor.

Bu bilgiler Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nda tutulan kütükte yer aldığı için YSK bu bilgileri Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan gelen listeye göre belirliyor. 

Yargıtay’ın seçime girme yeterliliğine sahip siyasi parti sayısını 36 olarak belirlediği listenin YSK’ye ulaşması üzerine verilen bugünkü kararda; geçen aralık ayında seçime girme yeterliliği kendi başvurusu üzerine kararla kabul edilen Zafer Partisi ile Büyük Türkiye Partisi, Güç Birliği Partisi, Hak ve Özgürlükler Partisi, Halkın Kurtuluş Partisi, Milli Yol Partisi, Yenilik Partisi, Yeşiller Ve Sol Gelecek Partisi de seçime girme yeterliliğini yeni kazanan siyasi partiler olarak listede yer aldı.

Bu şekilde oluşan listeye göre seçime katılma yeterliliği bulunan siyasi parti sayısı 36’ya yükselmiş oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir