Memura artı 2 puan revize teklif sunuldu

Açıklanan yeni teklife göre, memura 2024’ün ilk 6 ayında yüzde 15, ikinci 6 ayında yüzde 10, 2025’in ilk 6 ayında yüzde 6 ve ikinci 6 ayında yüzde 5 artış verilecek. İlk teklif ise 2024 yılı ilk 6 ay için yüzde 14, ikinci 6 ay için yüzde 9, 2025 ilk 6 ay için yüzde 6, ikinci 6 ay için yüzde 5’ti.

KISA SÜREN TOPLANTI

Görüşmeler kapsamında Kamu İşveren Heyeti ile Memur-Sen, Türkiye Kamu Sen, KESK ve hizmet kollarında yetkili sendikaların yetkilileri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ev sahipliğinde üçüncü toplantısını yaptı. Çok kısa süren toplantıda Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan, tekliflerini enflasyon oranı, ekonomik büyüme ve kamu maliyesinin sürdürülebilirliği gibi faktörleri dikkate alarak şekillendirdiklerini belirtti. Işıkhan şöyle devam etti:

“Yaklaşık 18 yıldır kamu görevlilerinin disiplin cezalarının affedilmesine yönelik bir çalışma bulunmamaktaydı. Bu konuda yetkili konfederasyonla birlikte belirli şartlarda disiplin affı çalışması yapacağız. Bunun yanında Mobbing İzleme Kurulu’nda sendika temsilcilerinin yer alması, memurlara yıllık izinleri haricinde hac izni verilmesi hususu, TOKİ konutlarında evi olmayan memurlara öncelik verilmesi, engelli memurlara kamu lojmanlarında kolaylık sağlanması yönünde yine paydaşlarımızla yakın istişare içerisinde bulunacağımızı ifade etmek isterim.”

‘BİZİ ANLAMAMIŞLAR’

Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın ise görüşme çıkışında teklife tepki göstererek şunları söyledi:

“Gelen teklife baktığımızda 15 artı 10, 6 artı 5. Bir önceki tekliften iki puan üstüne çıkılmış olması kamu görevlilerin beklentilerinin ve bizim teklifimizin anlaşılmadığını, bizim anlaşılmadığımızı gösteriyor. Bu açıdan öncelikle hayretlerimi ifade ediyorum. ’nın 2024 yılı enflasyon hedefini kapı gibi yüzde 33 olarak ortada dururken, tekliflerin 23’lü, 25’li rakamlarda geziyor olması, ikinci yıla herhangi bir cümle kurmadan, ikinci teklifin açıklanıyor olması hakikaten anlaşılabilir değil.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x