Kuru temizlemeye vermeden şişme montlarınızı evde nasıl yıkayabilirsiniz? Bozulmadan aynı şıklıkta kalması için püf noktaları

Kış aylarının en çok kullanılan dış giyim ürünleri arasında şişme montlar yer almaktadır. Büyük küçük herkesin sıkça kullandığı ve kış aylarında soğuktan korunmayı sağlayan şişme montların temizliğinin yapılması ise kullanıcılar tarafından sorgulanan bir konudur,

Kış aylarını geride bırakmaya başladığımız şu günlerde, kışın kullandığımız şişme montları kaldırmanın zamanı geldi. Kışın bizi soğuktan koruyan ve tüm yağmura, kara karşı ıslanmamızı engelleyen şişme montları raflara kaldırmadan evvel şişme montların temizliğinin nasıl yapılması gerektiği de merak edilen konular arasında yerini aldı.

Her dış giyim ürünlerinde olduğu gibi şişme montların da temizlenmesi konusunda uygulanabilecek bazı adımlar bulunmaktadır. Şişme montlar, gündelik kıyafetlerden farklı bir yapıda ve özellikte olduğu için bu ürünlerin temizlenmesinde dikkatli davranılması gerekmektedir. Şişme montların temizliği, yapısı itibarıyla diğer cinsteki ürünlerden çok daha farklı bir malzemeden yapıldığı için temizliği de haliyle farklı oluyor. Şişme montlarınızı kışlık bölümüne kaldırmadan evvel temizlemek istiyorsanız tüm detaylar burada…

Şişme Montlar Evde Nasıl Yıkanmalıdır?

Şişme montların dolgu malzemeleri ve ıslandığında şeklinin bozulmaması için yıkama esnasında belirli uygulamalara ve işlemlere dikkat edilmesi tavsiye edilmektedir. Genellikle şişme montlar ile ilgili yıkama talimatları, diğer tekstil ürünlerine göre daha detaylı ve farklı bilgiler içermektedir. Bu konuda özellikle yıkama talimatları ile kullanım özelliklerine dikkat edilerek temizlik işlemi gerçekleştirilir ise şişme montların şiş ve kabarık görüntüsü zedelenmez, dolayısıyla da ilk günkü gibi temiz ve kaliteli bir mont kullanımına devam edebilirsiniz.

Aynı zamanda dolgu malzemesi olarak kuştüyü ve elyaf temelli şişme montları ev ortamında ve çamaşır makinelerinde temizleyebilmek mümkündür. Makineye atmadan önce şişme montun fermuar kısmını kapatmanız ve ters çevirmeniz gerekir. Yani giydiğiniz zaman dış yüzeyi, makineye atıldığında iç kısımda kalmalıdır. Bu işlem sonrasında makinenin kısa programla ayarlanması ve minimum derece olan 30° ısıda yıkanması gereklidir.

Kışın üzerimizden çıkarmadığımız ve bizi kış boyunca tüm soğuklardan korumaya yarayan şişme montlarımızın vadesi doldu. Bahar ayına girdiğimiz şu günlerde iyiden iyiye deri ve kot ceketler çıkmaya başladı ve haliyle montlar kaldırılmak üzere dolaplarda yerini aldı.

Şıklığıyla yüksek meblağlarda para verilen montların cazibesini en çok arttıran durum kabarık duruşları olurken bu kabarık duruşların formunu bozmadan temizliğini sağlayabilmek için gereken birkaç önlem, şişme montun kaliteli ve şık durması için önemlidir. Şişme olarak satın aldığımız montlar, yanlış yıkma sorunu dolayısıyla adeta bir yağmurluğa dönüşebiliyor. Bu durumun önüne geçmek için, şişme montlarınızın temizliğini elde yapmanız oldukça önemlidir. Elde yıkayacağınız kuş tüyü ya da elyaf pamuktan yapılan şişme montlarınızın formu bozulmayacak ve siz ondan vazgeçene dek sizinle kalmaya devam edecektir. Elde yıkamanın yeterli olmadığını düşünüyorsanız çamaşır makinesinde de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Çamaşır makinesinde şişme montlarınızı yıkarken, şu adımları izleyebilirsiniz. İlk olarak montunuzun ön fermuarını kapatın ve ardından montunuzu ters çevirin. Mont yüzeyinde başla iliklenmesi gereken düğme vs varsa bunların bağlandığından emin olun. Bu uygulamayı yaptıktan sonra çamaşır makinenizi soğuk su ve narin programa ayarlayın. Soğuk su, şişme montun içerisindeki tüylerin formunun bozulmasının önüne geçecek ve mont aynı şişkinlikte kalacaktır.

Deterjana dikkat!

Şişme montunuzu çamaşır makinesinde yıkıyorsanız kullandığınız deterjanın da önemi büyüktür. Çamaşır makinesinde yıkadığınız şişme montu hassas çamaşırlara özel olarak tasarlanmış deterjanlarla yıkamanız gerekir. Aksi durumda, şişme montun formu bozulacak ve soğuk suyla yıkamanızın herhangi bir değeri kalmayacaktır. Çamaşır makinesinde yıkadığını şişme montunuzu, kurutma programına vermeyin. Yıkama seansı bittikten sonra montunuzu makineden çıkarın ve güneş alan bir yere asın. Montun iyice kuruması için 2 – 3 gün bekletmeye özen gösterin. Aksi taktirde montun içeriğinde bulunan tüy ya da pamuklar kurumayacak ve montun kokmasına neden olacaktır. Tüm bu hususlara dikkat etmeniz durumunda şişme montunuzun formunu kaybetmeden temizlendiğini göreceksiniz. Bir sonraki yıl aynı kaliteyle montunuzu severek kullanamaya devam edebilirsiniz.

Deterjan kısmında ise hassas kumaşları özel olarak üretilen deterjanların uygun ve yeterli miktarda eklenmesi gereklidir. Genellikle çamaşır yıkarken kullanılan yumuşatıcı ve benzeri ürünler şişme mont yıkarken kullanılmamalıdır çünkü bu malzemelerin kimyasal bileşenleri kuştüyü, elyaf ya da silikon gibi dolgu malzemelerini olumsuz şekilde etkileyebilir. Bu nedenle yalnızca hassas deterjan gibi temizleyici ürünlerin kullanılması tavsiye edilmektedir.

Şişme Mont Yıkanırken Dikkat Edilecek Özellikler

Şişme montların yıkanması hususunda özellikle uygulanacak işlemler arasında montların kullanımı ve yıkama talimatlarına detaylı bir şekilde göz atmak gereklidir. Bu talimatlar içerisinde kaç derecede, hangi tür deterjan ile ve hangi tür program ile yıkanabileceği belirtilir. Bu talimatlara göre suyun sıcaklık derecesine, program ayarına ve devir gibi özelliklerine dikkat etmek gereklidir.

Şişme montların sönmemesi ve aynı kabarıklıkta kalması için montun ters yüzeyi çevrilmiş hali ile makineye atılması gerekli ve yıkama esnasında yumuşatıcı ve benzeri ürün kullanımından kaçınmak gereklidir. Ayrıca yıkama sonrası kurutma işlemlerinde de genellikle çamaşır ipi ya da askıya asarak değil, düz bir zeminde havlu üzerine sererek kurutulması tavsiye edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir