Dolar günlerdir aynı seviyede! Kur, 27 lira sınırına demir attı

Dün yükseliş eğiliminde hareket eden dolar/TL, günü önceki kapanışının yüzde 0,1 üzerinde 26,95’ten tamamladı. Dolar/TL, yeni güne yatay seyirle başlamasının ardından saat 10.45 itibarıyla 26,95’ten işlem görüyor. Aynı dakikalarda euro/TL 29,52’den, sterlin/TL ise 34,45’ten satılıyor.

PİYASALAR VERİ AKIŞINA ODAKLANDI

Analistler, küresel piyasalarda, önemli merkez bankalarının para politikası kararlarının açıklandığı ve yoğun veri gündeminin olduğu haftanın son işlem gününde varlık fiyatlarının karışık bir seyir izlediğini ifade etti. Çarşamba günü ABD Merkez Bankası (Fed), dün de Avrupa Merkez Bankası (ECB) politika faizini 25 baz puan artırdı. Bugün ise para politikası kararlarını açıklayan Japonya Merkez Bankası (BoJ), politika faizini ve getiri eğrisi hedef bandını sabit bıraktı.

Analistler, bugün Euro Bölgesi’nde tüketici güven endeksi, Almanya’da enflasyon, ABD’de kişisel tüketim harcamaları ve Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan dolar endeksinde 100 ve 99’un destek, 102 seviyesinin direnç konumunda olduğunu kaydetti.

MERKEZ BANKASI’NDA GÖREV DEĞİŞİKLİKLERİ

Öte yandan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkan yardımcıları Emrah Şener, Taha Çakmak ve Mustafa Duman görevden alınırken, yerlerine Osman Cevdet Akçay, Fatih Karahan ve Hatice Karahan atandı.

Kaynak: AA / Murat Aslan – Ekonomi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x